Fotovoltaické systémy a servis plynových kotlů

Klimatizace

Klimatizace

V současné době přestává být klimatizace luxusem, ale naopak se stává běžným vybavením každé domácnosti či kanceláře a nezbytným vybavením průmyslových hal a chladírenských nebo mrazírenských objektů, kde se převážně v letních měsících prostory velmi rychle přehřívají kvůli podávaným výkonům a energiím.

Dříve se klimatizace specializovaly především na chlazení místností, tedy odvod horka z vnitřních prostor ven, dnes však tato moderní zařízení umožňují i další úpravy vzduchu – ohřev, filtraci, ionizaci, zvlhčování i odvlhčování vzduchu a samozřejmě chlazení vzduchu.

Rovněž dnešní klimatizace zvládají i vytápění, pracují jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Díky tomu, že se jedná o hospodárný způsob přitápění, ho můžete využít během přechodného období na jaře a na podzim, čímž ušetříte za energie z klasického vytápění.

Dodáváme klimatizace značek:

LG
Midea

Typy klimatizací

Rozhodli jste se pro výběr klimatizace, ale nevíte, jaký konkrétní typ by byl pro váš interiér nejvhodnější? Mezi nejpoužívanější typy klimatizací patří klimatizace Split, které fungují i jako tepelné čerpadlo, a tak je lze využít celoročně jak k chlazení, tak i k energeticky úspornému vytápění. Další možností jsou Multisplit klimatizace, které dokážou chladit a vytápět několik místností najednou a to s využitím pouze jedné vnější jednotky.

Další možností jsou ještě kompaktní klimatizace, které se rozdělují na mobilní a okenní. Tento typ klimatizace má kondenzační a výparníkovou část umístěnou v jednom šasi přístroje. Vždy se instalují do místnosti a disponují všemi běžnými funkcemi. Okenní klimatizace se nejčastěji instalují do obvodové konstrukce (do stěny či do okna), zatímco mobilní zařízení se umísťují přímo v interiéru s odvodem tepla do venkovního prostředí.

Jak funguje klimatizace?

Venkovní a vnitřní jednotky klimatizace jsou spolu spojené potrubím, kterým proudí chladivo. Chladivo je z kompresoru (vnější jednotka) vedeno, v plynné podobě o vysoké teplotě, přes kondenzátor. Zde ventilátor pomáhá rozptýlit vznikající teplo a kondenzátor se tak začne ochlazovat. V tomto okamžiku dochází ke zkapalnění chladiva.

Kapalné chladivo s nízkou teplotou putuje do výparníku (vnitřní jednotky), začne se snižovat tlak chladiva a tím i jeho teplota, která klesne pod teplotu chlazeného prostoru. Chladivo pak postupuje do výparníku, zde ventilátor začne chlad rozptylovat, chladivo začne kapalnět  a odpařovat se. Chladivo v plynném stavu putuje z výparníku zpět do venkovní jednotky a vše se znova opakuje.

Jak vybrat klimatizaci?

Výběr klimatizace na současném trhu je poměrně obtížný, jelikož nabídka je opravdu široká. Je potřeba tak vědět, co od klimatizace očekáváme, kam ji umístíme a jak má vypadat. Podle toho pak volíme typ klimatizace, její design a vybíráme funkce. Klimatizace může vzduch ochlazovat, oteplovat, zbavovat vlhkosti, ale také čistit a zbavovat ho alergenů. Základním technickým parametrem je výkon a důležitá je také hlučnost a spotřeba klimatizace.